Przywileje po porodzie
Pośród wymienionych praw i nakazów istnieje wiele przywilejów obowiązujących w czasie trwania ciąży. Dzięki czemu kobieta, ma pełną kontrolę nad rozwojem swojego dziecka oraz nad własnym zdrowiem, może w pełni cieszyć się sowim stanem bez żadnych obaw. Również po porodzie, gdy wróci do pracy czeka na nią niespodzianka, w postaci tak zwanej przerwy na karmienie.
Jak wiadomo pokarm matki to najlepszy produkt, jaki możemy podać własnemu dziecku. W momencie, kiedy decydujemy się na powrót do pracy pojawia się problem z karmieniem. Oczywiście pokarm bez problemu można odciągnąć pozostawiając go w lodówce, jednak odgrzewany traci swoje odżywcze właściwości.
W takie sytuacji, kodeks pracy pozwala na skorzystanie przez młodą mamę z przywileju, jakim jest wykorzystanie przerwy na karmienie. Polega to na przydzieleniu konkretnej ilości minut na jedno dziecko. Z przerwy mogą skorzystać, tylko i wyłącznie panie, które pracują powyżej czterech godzin dziennie.
W sytuacji, gdy czas pracy nie przekracza sześciu godzin to można skorzystać z jednej przerwy, natomiast, gdy wydłuża się on powyżej sześciu godzin, matce przysługują dwie przerwy. Czas trwania wynosi każdej z przerw wynosi trzydzieści minut, w przypadku bliźniaków wydłuża się do czterdziestu pięciu minut. Sposób w jaki zostaną one wykorzystane zależy od samej matki.
Może wykorzystać go w ciągu dnia, również łącząc dwie przerwy w jedną. Jednak ze względu na utrudniony dojazd do dziecka, mamy decydują się na późniejsze przyjście do pracy, lub wcześniejsze jej opuszczenie.